17. BURHANİYE HASAT FESTİVALİ BAŞLADI

17. BURHANİYE HASAT FESTİVALİ BAŞLADI

21.1.2022
17. BURHANİYE HASAT FESTİVALİ BAŞLADI
17. Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Festivali düzenlenen törenle başladı.
Burhaniye Belediyesi tarafından bu sene 17.’si düzenlenen Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Festivali Belediye binası önünde düzenlenen kortej yürüyüşü ve akabinde meydanda düzenlenen törenle başladı.
Belediye hizmet binası önünde başlayan ve Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’in ev sahipliğinde düzenlenen yürüyüşe, Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş, CHP TBMM Divan Üyesi Sevda Erdan Kılıç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin, Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, ilçe protokol üyeleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.
Kortejde yüzlerce kişi ellerinde bayraklarla müzik ve marşlar eşliğinde yürüyüş yaptı. Cumhuriyet Meydanında son bulan yürüyüş sonrası meydanda bulunan Atatürk anıtına Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler tarafından festival çelengi bırakıldı.
Çelenk töreni sonrası günün anlamına yönelik konuşma yapan Başkan Deveciler konuşmasında, 2016 yılından itibaren zeytinyağını Belediye olarak kendi ürettiklerini belirterek halka sağlıklı ve güvenli Zeytinyağı sunduklarını ifade etti.
Başkan Deveciler konuşmasının devamında şunları söyledi “1995 yılında TBMM’de Burhaniyeli Milletvekilimiz Melih Papuççuoğlu’nun gayretleriyle zeytin yasası güncellenmiş ve zeytinliklerimiz korunmuştur. Yine 2004 yılında Madencilik yasası görüşülürken Benimde Milletvekili olduğum 22. dönemde Zeytin yasası ile ilgili gerekli düzenlemeler yapılmış olup toprağımızın ve ağaçlarımızın korunması sağlanmıştır “ dedi.
Belediye olarak 50 bin zeytin ağaçlarının bulunduğunu vurgulayan Deveciler sözlerini şöyle tamamladı. “Bilmenizi isterim ki bu ağaçlarımıza gözümüz gibi bakmaktayız” şeklinde konuştu.
Festivale katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın ise yaptığı konuşmada Zeytin’in ülke ekonomisindeki yerini belirterek önemine değindi. Akın “Burhaniye Belediyesi ülkedeki sayılı üreticilerden biri ve en önemlileri arasında yer alıyor. Bu alanda ismini dünyaya duyuran bir marka olmuştur” dedi.
Festival açılış töreni alanda düzenlenen halk oyunları gösterilerinin yanı sıra Belediye tarafından halka sıcak çorba ikramıyla son buldu.