Burhaniye'de Ata Spor Rüzgarı

Burhaniye'de Ata Spor Rüzgarı

08.6.2024
8. Burhaniye Kızıklı Yağlı Pehlivan Güreşleri, birbirinden heyecanlı müsabakalara ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden katılan ünlü pehlivanlar, Kızıklı Er Meydanı’nda kol bağladı. Düzenlenen güreşlerde başpehlivan Ertuğrul Dağdeviren oldu.
 
 
Burhaniye Belediyesi’nin himayelerinde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenen 8. Burhaniye Kızıklı Yağlı Pehlivan Güreşleri bu yıl da nefes kesti. Minik 1, Minik2, Teşvik1, Teşvik2, Tozkoparan, Ayak, Deste Küçük, Deste Orta, Deste Büyük, Küçük Orta Küçük, Küçük Orta Büyük, Büyük Orta, Başaltı ve Başpehlivanlık olmak üzere 14 kategoride 250 pehlivanın ter döktüğü müsabakalarda kıyasıya mücadeleler gerçekleşirken; bu yılki yeni güreş ağası iş adamı Yunus Parlak oldu.
 
 
Burhaniye Belediyesi’nin ev sahipliğindeki güreşlere Kaymakam İlyas Memiş, BBB Başkan Vekili Murat Karakoyun, 22. Dönem Zonguldak Milletvekili Harun Akın , Burhaniye İlçe Jandarma Komutanı Ahmet Çağdaş Ak , İvrindi Belediye Başkanı Önder Lapanta, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul , Başkan Yardımcıları Tamer Midilli ve Oktay Erbalaban, Burhaniye Belediye Meclis Başkan Vekili Tarık Erdil, Önceki Dönem İYİ Parti BBB Grup Başkan Vekili Metin Özpınar, ÇMK Başkanı Erhan Balgün, mahalle muhtarları, komşu ilçelerden protokol üyeleri ile güreşseverler katıldı.
 
 
Ertuğrul Dağdeviren ve Süleyman Başar’ın Başpehlivanlık final müsabakasında er meydanına çıktığı güreşlerde; Ertuğrul Dağdeviren 1.’lik kupasını kaldırırken, 2. Süleyman Başar, 3. Fatih Atlı oldu. Başaltı Boyu kategorisinde; Balıkesirli Gökhan Öz 1. oldu. 2. Tansel Umut, Kemal Şahin ise 3. oldu. Büyük Ortaboyu kategorisinde ise Burhaniyeli Sertaç Çavdar, hemşehrilerini gururlandırarak birincilik kupasını kaldırdı.
Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler “Bizim güreşimiz Türkiye’nin en önemli güreşleri arasında yer alıyor. Biz de Türkiye’nin en önemli başpehlivanlarını buraya getirdik. Ata sporumuzu yaşatmanın ve güreşseverler ile sporcularımızı buluşturabilmenin mutluluğunu paylaşıyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da çok keyifli müsabakalar izledik. Tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz” dedi.