Burhaniye'de 19 Mayıs'ın 105. Yılı Coşkusu

Burhaniye'de 19 Mayıs'ın 105. Yılı Coşkusu

19.5.2024

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, milletimizin bağımsızlık mücadelesi olan Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 105. yıl dönümünde; ”19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” Burhaniye’de çelenk töreni ve kutlama programı etkinlikleriyle başladı.

 

Sabah Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen çelenk töreninde Atatürk Anıtı’na, İlçe Spor Müdürlüğü çelengi bırakıldı. İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Aslan Alparslan’ın gençlerle birlikte Atatürk anıtına bıraktığı çelenk sonrası saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile resmi tören sona erdi.

 

Çelenk töreni sonrası kutlama programı 8 Eylül Stadı’nda devam etti. Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş, Garnizon Komutan Vekili Albay Murat Özkan, Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Burhaniye İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Aslan Alparslan, ilçe protokolü ve vatandaşların katılımıyla dolan stadyumda gençler coşkuyla bayramlarını kutladı.

 

Günün anlamına yönelik yapılan konuşmalar ve gençlerin günün anlam ve önemine ilişkin okuduğu şiirler sonrası Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ve Türk gençliğinin Ata’ya cevabı öğrenciler tarafından her bir ağızdan okundu. Okullar arası yapılan yarışmalarda dereceye girenlerin ödüllerinin verildiği etkinlikler farklı dallarda ilk üçe giren öğrencilere de madalya ve hediyeleri İlçe Kaymakamı İlyas Memiş, Garnizon Komutan Vekili Albay Murat Özkan, Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler tarafından verildi.

 

Gençlik Spor Müdürlüğü Taekwondo, jimnastik, karete, güreş gösterileri, Hacı Mehmet Fevzi Köylü Anadolu İmam Hatip Lisesi Halk Oyunları ekibi gösterisi, Yağlı pehlivan güreşi gösterileri, şiir dinletileri, öğrenci dans grubu gösterisi, aerobik gösterileri ritmin hiç düşmediği etkinliklerin yanı sıra ses sanatçıları tarafından da mini bir konser verildi.

Kutlamalar açılan dev Türk ve Atatürk bayrağıyla marşlar eşliğinde son buldu.

 

19 MAYIS BURHANİYE’DE COŞKU İLE KUTLANDI

 

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında sabah çelenk sunumu ve stadyumdaki etkinlikler ile başlayan program, gençlik yürüyüşü ve ardından gençlik konseri ile son buldu.

 

Eski kütüphane önünden, Cumhuriyet Meydanı'na kadar marşlar eşliğinde yürüyen Burhaniyeliler Ata'nın kurtuluş mücadelesini başlatmak için Samsun'a çıktığı 19 Mayıs'ı 105 yıllık coşku ile kutladı.

 

Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Burhaniye Belediye Başkan Yardımcıları Oktay Erbalaban, Ayten Tuna, Tamer Midilli, Cumhuriyet Halk Partisi Burhaniye İlçe Başkanı Aylin Yıldırım, Burhaniye Belediyesi Meclis Üyeleri, Burhaniye İlçe Milli Eğitim Müdürü Bora Zihni ve İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Aslan Alparslan’ın da katıldığı yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kalabalık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve öğretmenlerin desteğiyle bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen "Haydi Söyle Ses Yarışması" final gecesi, gençlik konserinde bir araya geldi.

 

Gecenin sonunda düzenlenen ödül töreninde Haydi Söyle Ses Yarışması’nda dereceye girenlere ödüllerini Burhaniye Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Erbalaban, Burhaniye İlçe Milli Eğitim Müdürü Bora Zihni ve Burhaniye İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Aslan Alparslan tarafından verildi.