25. Geleneksel Pelitköy Deve Güreşleri Nefes Kesti

25. Geleneksel Pelitköy Deve Güreşleri Nefes Kesti

10.12.2023
25. Geleneksel Pelitköy Deve güreşleri binlerce kişinin katılımıyla coşku ile yapıldı. Pelitköy arenasında gerçekleştirilen güreşlere içlerinde ulusal arenalarda güreşmiş ünlü develerin de olduğu yaklaşık 250 deve katıldı.
 
Yediden yetmişe her kesimden seveni olan deve güreşleri saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra tek tek arenaya çıkan develer rakiplerine üstünlük sağlamak için büyük çaba sarf etti. 12 adet kupanın verildiği güreşler kıyasıya mücadeleye sahne oldu. Güreşleri izlemeye gelen Güreş severler de müsabakalarda coşku dolu anlar yaşadı.
 
Güreşlerde düzenlenen kupa töreninde güreş severlere seslenen Başkan Deveciler, deveciliğin önemine ve Deve Güreşlerinin yüzyıllardır süre gelen bir gelenek olduğunu belirterek şunları söyledi. "İlçemizde yapılan deve güreşlerine çevre İl ve İlçelerden birçok deveci ve izleyici katılmakta. Devecilik kültürünü ve deve güreşlerini daha da katılımcı hale getirmek adına biz de yerel yönetim olarak 25 yıldır yapılan bu organizasyonun destekçisiyiz umarım 25 yıl daha yaparız. Pelitköy’e yakışır vaziyette, festival havasında yapılan güreşleri izlemek için binlerce kişi sabırla bekliyor. Deve sahipleri uzun zamandır hazırlıklar yapıyor. Görüyorum ki bu hazırlıklar coşku ve heyecana dönüşmüş. Umuyorum güzel bir gün geçireceğiz" dedi.
 
Bu sene Kaymakamlık, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Burhaniye Belediye Başkanlığı, İlçe Jandarma Komutanlığı, Pelitköy Deveciler Derneği, Pelitköy Muhtarlığı olmak üzere 12 adet kupa, düzenlenen törenle deve sahiplerine verildi.
 
25. Pelitköy Deve güreşlerine Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin, Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Yargıtay Onursal Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Burhaniye Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Erbalaban’ın yanı sıra İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ahmet Çağdaş Ak, Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam, İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, , BUBFA Dekanı Prof. Dr. M. Oğuzhan İlban, Siyasi Parti İlçe temsilcileri ve Belediye Meclis üyeleri ile birlikte binlerce güreşsever katıldı.