Burhaniye Ata'nın Huzurunda

Burhaniye Ata'nın Huzurunda

10.11.2023
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ebediyete intikal edişinin 85. yılı Burhaniye Cumhuriyet Meydanı’nda özlemle anıldı.
 
Burhaniye'de gerçekleştirilen 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen çelenk sunma töreniyle başladı.
Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş, Garnizon Komutanı Topçu Binbaşı Yusuf Kaya, Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Cumhuriyet Başsavcısı Turgay Osman Taş, İlçe Emniyet Müdürü Faik Karabaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bora Zihni siyasi partilerin temsilcileri ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
 
Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı, Belediye ile siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin çelenklerinin Atatürk Anıtı’na koyulmasının ardından saat 9’u 5 geçe iki dakikalık Ata’nın huzurunda saygı duruşu yapılmasının ardından İstiklal Marşı okundu.
Atatürk’ün gözlerini yumduğu saat 09.05’de tüm yurtta olduğu gibi Burhaniye’de de hayat sirenlerin çalmasıyla 2 dakikalığına durdu. Belediye anons sisteminden tüm ilçe de yayılan siren seslerine, resmi ve sivil araçların siren ve kornaları da eşlik etti.
 
Anma tören programı daha sonra Burhaniye Belediyesi Reha Yurdakul Kültür Merkezi’nde devam etti. Atatürk Anadolu Sağlık Meslek Lisesi tarafından hazırlanan anma programında günün anlam ve önemine değinen konuşmayı Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Ali Yüksel’in yapmasının ardından sinevizyon gösterisi, “Bir Resim Yap Çocuğum” adlı müzikli oratoryosu, şiir dinletileri, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği türkülerin söylenmesinin ardından Halk oyunları etkinlikleri düzenlendi. Programda ayrıca İlk, orta ve lise öğrencileri arasında yapılan Atatürk konulu, resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi.