8 Eylül Burhaniye'nin Kurtuluş Günü'nde Toplu Açılış Yapıldı

8 Eylül Burhaniye'nin Kurtuluş Günü'nde Toplu Açılış Yapıldı

08.9.2023
8 Eylül Burhaniye’nin düşman işgalinden kurtuluşu etkinlikleri kapsamında dolu dolu etkinlik programıyla, 101 yıllık gurur tüm coşkusu ile yaşanıyor.
Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan 8 Eylül Kurtuluş Günü kutlamaları tören programının hemen ardından Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler ile birlikte, CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, ilçe protokolü ve Burhaniyelilerin katılımı ile toplu açılış törenleri başladı. Toplu açılış törenlerinin ilki Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Yarbay Ali Çetinkaya’nın adını taşıyan Burhaniye’nin en işlek bölgelerinden olan caddenin yeni çehresi halkın beğenisine sunuldu.
Cadde esnafıyla birlikte gerçekleştirilen ve ortak akılla yürütülen toplantılar sonucu hayata geçirilen 300 metre ana cadde ve 200 metre uzunluğunda caddeye bağlı sokakları kapsayan toplam 500 metrelik “Ali Çetinkaya Yayalaştırma Projesi 1. Etabı” bitti. Proje ile; Burhaniye’nin merkezinde yer alan alışveriş ve ticaret caddelerinden biri olan Ali Çetinkaya Caddesi’nde tüm altyapı elden geçirildi. Elektriğinden, internetine, yağmur suyu hattına kadar tüm altyapı çalışmaları hassasiyet ile tamamlandı. Elektrik hatlarının da yer altına alınarak caddedeki görüntü kirliliğinin en aza indirildiği çalışmalarla, görme engelli taşları ve tekerlekli sandalyeye uygun düz zemini ile engelsiz Burhaniye'ye yakışır şekilde proje tamamlanarak halka sunuldu. Süs havuzu, somut heykeller ve çeşitli özel bitkiler ile peyzaj çalışmaları yapılan caddede, cadde esnafı ve sakinlerinin yıllardır çözülemeyen sorunları çözüme kavuştu.
Etkinlikler kapsamında ikinci açılış ile; Burhaniye Belediyesi, sosyal belediyecilik anlamında yaptığı hizmetlerine bir yenisi ekledi. Burhaniyeli iş insanı Nur Çakıroğlu Albak’ın, babası Ferit Çakıroğlu adına bağışçısı olduğu Ferit Çakıroğlu Sağlık Merkezi, Burhaniye Belediyesi tarafından bağışçının destekleri ile hizmete açıldı. Açılış programında Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Nur Çakıroğlu Albak ve Müteahhit Levent Oğuz İlhan’a teşekkür plaketlerini takdim etti. Açılış kurdelesi bağışçılar, ilçe protokolü ve halk ile birlikte kesildi. 726 m2 alanda zemin dahil 3 kat olarak yapımı tamamlanan “Burhaniye Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Ferit Çakıroğlu Sağlık Merkezi” 2 hekim, 10 hemşire, 1 diyetisyen, 1 iş sağlığı güvenliği uzmanı ile modern binasında halk sağlığı için hizmete devam edecek.
Burhaniye’nin tarihi camilerinden olan Kocacami’de, 8 Eylül Burhaniye’nin Kurtuluş Günü etkinlikleri kapsamında yenilenen hali toplu açılışların 3. noktası oldu. Cenaze namazı, cuma namazı zamanı cemaatin olduğu alanın dar olması sebebiyle bölgeye nefes olacak bir proje, yapılan kapsamlı düzenlemeler sonucunda cami avlusu ve meydan yeni görünümüne kavuştu. Açılışlar sonrasında, Kocacami avlusunda halka pilav, ayran ikramı yapıldı.
8 Eylül kutlamaları akşam 21.30’da yapılacak Onur Akın konseri ile devam edecek.