101 Yıllık Gurur Burhaniye'de Coşku İle Kutlandı

101 Yıllık Gurur Burhaniye'de Coşku İle Kutlandı

08.9.2023

8 Eylül Burhaniye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılı ilçede düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı. Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş, Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Garnizon Komutanı Topçu Yüzbaşı Yusuf Kaya ve CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı’nın katıldığı çelenk bırakma töreni Kuva-yi Milliye Anıtı'nda gerçekleştirildi.

Etkinliklerin devamı için Cumhuriyet Meydanı’na gelen protokol üyelerine, AKP Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Cumhuriyet Başsavcısı Turgay Osman Taş, BUBFA Dekanı Mehmet Oğuzhan İlban ve ilçe protokol üyeleri, belediye başkan yardımcıları ve belediye meclis üyeleri de katıldı.

Halkın yoğun katılımının olduğu meydandaki tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Günün anlam ve önemine yönelik konuşmayı Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler yaparak milli değer ve Burhaniyelilerin milli mücadeledeki kahramanlıklarına değindi. “101.Yıl önce Burhaniye’de gösterilen Kuva-yı Milliye direnişinin ve Kurtuluş Savaşı'ndaki kahramanlıklara değinen Başkan Deveciler, ilçemizin kurtuluşundaki kahramanlarından olan Ali Çetinkaya ve Borazan Çavuş’u andığı konuşmasında yüzyıllar boyunca bu topraklarda bağımsız olarak yaşayacağımızı söyleyerek, başta kurtuluş günümüzün önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnet ile andığını beyan etti.

Günün anlam ve önemini anlatan konuşmanın ardından tören, şiir dinletileri, Burhaniye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Burhaniye Belediye Başkanlığı Halk Oyunları, Gençlik ve Spor Müdürlüğü spor gösterisi ve Burhaniye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün müzik gösterisi ile devam etti.