Beklenen Festival Başlıyor!

Beklenen Festival Başlıyor!

07.8.2023
Burhaniye Belediyesi tarafından 32 yıldır düzenlenen “Burhaniye-Ören Turizm, Kültür ve Sanat Festivali” bu yıl 16-20 Ağustos tarihleri arasında 33. kez sanatseverlerle buluşuyor. Festival programı ve katılacak sanatçılar şimdiden sanatseverleri heyecanlandırmaya başladı.
16-20 Ağustos tarihlerinde 5 gün sürecek festival programı konserlerden müzikallere, dinletilerden söyleşilere, tiyatrolardan çocuk şenliğine kadar geniş bir yelpazede her kesime hitap edecek. Gelenekselleşen festival için tatil rotasını Burhaniye’ye çeviren turistlerin yanı sıra çevre il ve ilçelerden bu yıl da yoğun katılım bekleniyor. Dokuz farklı noktada gerçekleşecek festival için toplu sünnet, satranç turnuvası, trap yarışması, çocuk şenliği gibi etkinlikler de festival programında yerini aldı.
Ören Meydanı’nda kurulan sergi ve stantlar ile vatandaşlar, ücretsiz sergilerde el emeği ürünlerini sergileme imkanı bulacaklar.
 
İŞTE MERAKLA BEKLENEN SANATÇILAR
Müzik dünyasında Hande Yener, Sefo, Haluk Levent, Melek Mosso, Yaşlı Amca, Adamlar grubu Taylıeli Amfi Tiyatro ve Ören Plajı'nda on binlerce sevenleriyle buluşacak. Ayrıca Ören Meydan ve İskele Meydanı'nda yapılacak dinletiler ile Burhaniye Belediyesi vatandaşlara ücretsiz konserler ve dinletiler sunacak. Dinletiler için festivalin konukları ise: Celo Boluz, Grup Nostalji, Duosis ve Cihan Yıldız olacak.
 
SABAHATTİN ÂLİ, AŞIK VEYSEL ve NAZIM HİKMET ANILACAK
 
UNESCO’nun 2023 yılını Aşık Veysel yılı ilan etmesine binaen Aşık Veysel Belgeseli sunulacak ve sanatçı Cengiz Özkan Veysel’in türkülerini seslendirecek. Sabahattin Âli anısına, Ferhat Göçer Ören Amfi Tiyatro'da "Aldırma Gönül" tiyatro gösterisini sergileyecek. Ortadirek Tiyatrosu ise Nar-ı Nazım oyunu ile izleyiciyle buluşacak.
 
ÖREN MEYDAN VE İSKELE’DE SÖYLEŞİLER
 
Festival boyunca Deprem Bilimci Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Gazeteci Can Ataklı, Eski Milletvekili ve Sanatçı Berhan Şimşek, Dağcı, Yazar Nasuh Mahruki, Prof. Dr. İlber Ortaylı ile keyifli söyleşiler yapılırken Şair Ataol Behramoğlu da müzisyen Haluk Çetin ile şiir dinletisi gerçekleştirecek.
 
TİYATROLAR VE MÜZİKAL İLE TAM BİR SANAT ŞÖLENİ
 
Festival boyunca çocuklar da unutulmadı. Haftasonu olacak çocuk şenliğinin yanı sıra iki gün üst üste olmak üzere "Vikingler Doğa Koruyucuları" ve Burhaniye Belediyesi Kent Tiyatrosu'nun "Kahraman Ağustos Böceği" isimli tiyatroları çocuklar için sahnelenecek. Festivalde "Ruh Öküzüm" isimli tiyatro gösterimi de Ören Amfi Tiyatro'da, sanatseverlerle buluşacak.