Yemek Yarışmasında Kazananlar Belli Oldu

Yemek Yarışmasında Kazananlar Belli Oldu

22.1.2023

Burhaniye Belediyesi tarafından “Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Festivali” kapsamında düzenlenen “Ödüllü Yöresel Yemek Yarışması” yoğun ilgi ile Hüsnü Pazarbaşı Kültür Merkezi’nde zeytinyağlı yemekler, zeytinyağlı hamur işleri ve zeytinyağlı tatlılar olmak üzere 3 ayrı kategoride gerçekleşti.

33 çeşit yemeğin yarıştığı yarışmada, Jüri koltuklarında, Yiyecek, İçecek ve Hazırlama Öğretmeni Emre Çelebi, Belediye Meclis Üyesi Serap Bekiroğlu, Aşçı Eren Çelebi; Jüri Başkanı olarak ise Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doçent Doktor Muammer Bezirgan yer aldı.

Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin’in de katıldığı yarışmada, sunumlar ile tadımlar yapıldıktan sonra jüri ortak kararı ile değerlendirmeler yapılarak, dereceye girenlere ödülleri Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Belediye Meclis Üyesi Çiğdem Karasakal Avcu ve Belediye Meclis Üyesi Elvan Aslan tarafından verildi. Jüri üyelerine ise teşekkür plaketlerini Belediye Başkan Yardımcısı Tamer Midilli verdi.

Yarışmada Zeytinyağlı yemekler kategorisinde zeytinyağlı portakallı kereviz yemeği ile Meral Danışmaz birinci,düğün mantısı ile Betül Özdemir Kaya ikinci, arapsaçlı kabak sandalı ile Şaduman Düzköy üçüncü; zeytinyağlı hamur işleri kategorisinde zeytinyağlı el açması börek ile Gülsüm Aydın birinci, zeytinyağlı pide ile Emine İleri ikinci, otlu börek ile Gülçin Şahna üçüncü olurken; zeytinyağlı tatlılar kategorisinde zeytinyağlı bademli ev baklavasıyla ile Mehmet Gezer birinci, gül tatlısı ile Zeynep Çağlar ikinci, saçaklı tatlı ile Ayfer Kılıç üçüncü oldu.

İlk üçe giren yarışmacılara Belediye tarafından altın ve hediye paketleri verilirken, tüm katılımcılara da günün anlam ve önemine istinaden zeytin fideleri ve teşekkür belgesi verildi.