Burhaniye Bağımsız Tiyatro Buluşmaları Başladı

Burhaniye Bağımsız Tiyatro Buluşmaları Başladı

08.9.2022

Burhaniye Ören Bağımsız Tiyatro Birliği Buluşmaları Burhaniye’de başladı.

Burhaniye Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve birçok akademisyen ve tiyatrocunun katıldığı “Bağımsız Tiyatro Buluşmaları” açılış töreniyle başladı. 5 gün sürecek buluşmalar seminer panel ve tiyatro oyunlarıyla vatandaşlarla buluşacak.

Burhaniye Belediyesi’nin ev sahipliğinde 7-11 Eylül tarihleri arasında yapılacak buluşmaların açılışı Reha Yurdakul Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Erbalaban’ın açılış konuşmasını yaptığı buluşmalarda Bağımsız Tiyatro Birliği Başkanı Kımız Bozkır’da bir konuşma gerçekleştirdi.

Açılış konuşmasında şu sözlere yere veren Erbalaban “Ülkemizde tiyatroların ayakta kalmak için nasıl savaş verdiğini hepimiz biliyoruz. Neden batıdan geride kaldığımızı tiyatroya verdiğimiz önemle ölçebiliriz. Bizler yerel yönetimler olarak kültür, sanatı ve onun vazgeçilmez bir unsuru olan tiyatroyu önemsiyor ve destekliyoruz” şeklinde konuştu.

Açılış programından sonra Tiyatro buluşmalarının ilk gününde “Yerel Yönetimlerde Sanat ve Yerelin Tiyatrosu Olmak” adlı söyleşi gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü BBKT Genel Sanat Yönetmeni Uğur Mamuk’un yaptığı söyleşiye, TAKSAV Ankara Vakıf Başkanı Abdullah Kahraman, Prof. Dr. Semih Çelenk, OYCED Türkiye Oyun yazarları ve Çevirmenleri Derneği Başkanı Nazif Uslu katıldı. Eskişehir Halk Sahnesi tarafından düzenlenen tiyatro oyunuyla ilk gününü tamamladı.