Çanakkale Zaferi Burhaniye’de Kutlandı

Çanakkale Zaferi Burhaniye’de Kutlandı

18.3.2022

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümü ve Şehitler Günü dolayısıyla Burhaniye’de resmi tören ve anma programı düzenlendi.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü çelenk töreniyle başladı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve Garnizon çelenkleri Atatürk Anıtı’na bırakıldı.

Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş, Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler ve Garnizon Komutanı Topçu Binbaşı Mustafa Kıraç tarafından konulan çelenk programına ayrıca Burhaniye Cumhuriyet Başsavcısı Zafer Birinci, İlçe Jandarma Komutanı Alim Burak Çelik, Belediye Başkan Yardımcıları Murat Yazgan ve Tamer Midilli ,İlçe Emniyet Müdürü Yasin Dikmetaş, Gaziler, ilçe protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar katıldı.

Çelenklerin anıta bırakılmasından sonra, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve ardından öğrenciler tarafından göndere çekilen bayrak eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

Düzenlenen anma programı Reha Yurdakul Kültür Merkezi’nde devam etti. Özel Bahçeşehir Koleji tarafından düzenlenen programda öğrenciler Çanakkale Zaferi ruhunu şarkılarla ve zeybek gösterisi ile yaşattı. Ayrıca ilçe genelinde ilk, orta ve lise öğrencileri arasında yapılan “Çanakkale Geçilmez” konulu resim yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

“ŞEHİT KABİRLERİ ZİYARET EDİLDİ”

Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş, Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler ve Garnizon Komutanı Topçu Yarbay Mustafa Kıraç ve Cumhuriyet Başsavcısı Zafer Birinci tarafından verilen ödüller sonrası ilçedeki şehitlerin kabirleri ziyaret edildi. Şehitler için mezarlarına çiçek bırakan protokol üyeleri, ayrıca dua okudu. Yapılan anma programı Koca Cami’de şehitler için okunan mevlitin ardından ilçe protokolü şehit aileleri ile Burhaniye Kaymakamlığının düzenlediği yemekte bir araya geldi.

Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm şehitleri ve gazileri rahmet, minnet ve şükranla andığını ifade ederek “Çanakkale Zaferimizin 107. yıl dönümü kutlu olsun.” dedi.