BURHANİYE BELEDİYESİ VETERİNER HEKİMLİĞİ

SOKAK KÖPEKLERİ GEÇİCİ BAKIM EVİ 

Birimimiz sokak köpekleri konusunda, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu hükümlerine göre çalışmakta olup, bu hükümler doğrultusunda sokak köpekleri barınağımıza alınıp, kısırlaştırılıp aşılandıktan sonra kayıt altına alınıp bu işlemlerin yapıldığını gösteren kırmızı renkli küpe takılarak alındıkları ortama geri bırakılmaktadır. 

Ayrıca düşkün ve hasta sokak köpeklerinin rehabilitasyon ve tedavileri için de barınağımız hizmet vermektedir. 

Barınağımızdaki sokak köpekleri kısırlaştırılıp aşılandıktan sonra, sahiplenmek isteyenlere ücretsiz olarak sahiplendirilebilmektedir. 

Şikayet durumunda ise, birimimize gelen dilekçe / Beyaz Masa Formunun tarih sırasına göre şikayetlere müdahale edilmektedir. Bunun dışında telefonla gelen şikayet durumunda, şikayet sebebi kuduz vb. Salgın hastalık, yaralı/hasta sokak köpeği gibi çok acil durumlar olmadığı sürece öncelik dilekçe / Beyaz Masa Formu ile gelen şikayetlere verilmektedir. Birimimizin müdahale yetkisi sokak köpeklerinden dolayı gelen şikayetler içindir.           

Barınağımızda sokak köpeklerinin bakımı için gereken hassasiyet gösterilmekte olup, barınak şartları, temizliği ve çalışması birçok kişi ve kurum tarafından teşekkür ve tebrik almaktadır. 

Barınağımıza yardım/bağış yapılması söz konusu olup, yardım etmek isteyenlerden maddi bağış kabul edilmemekte, bunun yerine köpek maması vb. gibi yardımlar kabul edilmektedir. 

İLAÇLAMA ÇALIŞMALARI 

A) Sivrisinek Mücadelesi: 

Sivrisinek mücadelesi yıl boyunca 3 aşamada yapılır; 

Kışlak Mücadele: Kışın hareketsiz haldeki sivrisineklerin barınak olarak kullandıkları kanalizasyon sistemi, logar ve fosseptikler ilaçlanır. Bu mücadele yöntemi etkili ve daha ucuz ve daha kolay bir yöntemdir. İlçemizde bu mücadele her kış yapılmaktadır.

Larva Mücadelesi: Mart ayından itibaren sulak bölgelerde ve bataklıklarda var olan larvalara karşı yapılan mücadeledir. Uçkun mücadelesinden daha etkili bir yöntemdir.

Uçkun Mücadelesi: Havaların ısındığı yaz aylarında sivrisineklerin larva döneminden çıkıp ergin hale uçmaya başladığı dönemde yapılır. İlaçlama, akşam saatlerinde yapılmaktadır. Bu mücadele yöntemi ise diğer ikisine göre daha zor bir yöntemdir. 

İlçemizde bu mücadele yöntemleri, dönemlerine göre her aşaması uygulanmaktadır. 

B) Karasinek Mücadelesi: 

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte karasineklerin üreme alanları olan çöplük, çöp konteynırları, pazaryeri ve hayvan varlığının yoğun olduğu bölgeler ilaçlanarak mücadele edilmektedir. 

C) Fare Mücadelesi:  

İlçemiz kanalizasyon sisteminin kışlak sivrisinek mücadelesi için ilaçlandığı dönemde aynı zamanda, kanalizasyon sistemimize fare mücadelesi amacı ile kullanılan ilaçlar yerleştirilerek önlem alınmaktadır.